Jesteś tutaj: Strona główna » Dla pacjentów » Czwartkowe spotkania z reumatologią

Czwartkowe spotkania z reumatologią

CZYM SĄ „CZWARTKOWE SPOTKANIA Z REUMATOLOGIĄ”?

„Czwartkowe spotkania z reumatologią” to cykl warsztatów przeznaczonych dla pacjentów i ich rodzin. Udział w nich jest darmowy, wymagana jest jedynie wcześniejsza rejestracja.  W trakcie spotkań poruszane będą tematy mające związek z codziennymi problemami osób chorych oraz ich najbliższych. Naszym celem jest pomoc Państwu w życiu z chorobą. Na każdym spotkaniu przedstawiane zostaną dwa zagadnienia (po 45 minut). Warsztaty prowadzone będą przez wybitnych ekspertów z wybranych dziedzin, którzy będą również odpowiadać na Państwa pytania.

DLA KOGO?
Spotkania są przeznaczone dla osób chorych na schorzenia reumatyczne, ich bliskich oraz wszystkich osób zainteresowanych poruszanymi tematami.

KIEDY I GDZIE?
Spotkania będą odbywały się w ostatni lub przedostatni czwartek miesiąca w Sali Konferencyjnej Instytutu Reumatologii w Warszawie (ul. Spartańska 1, pierwsze piętro)

 

Najbliższe spotkanie:
17 grudnia 2015 roku (czwartek) w godzinach: 11.00-12.30

Tematy najbliższego spotkania:

1. Przybory i urządzenia wspomagające codzienne życie (prezentacja)
2. Świąteczny stół reumatyka
 

JAK SIĘ ZAPISAĆ?

  1. Wysyłając zgłoszenie na adres: zgizp@spartanska.pl
  2. Telefonicznie w Zakładzie Epidemiologii i Promocji Zdrowia (w godzinach 8.00-12.00): (22) 844 66 33

KONTAKT:
W razie pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z nami pod adresem:
Zakład Epidemiologii i Promocji Zdrowia
Instytut Reumatologii
ul. Spartańska 1a (kliknij, aby zobaczyć lokalizację)
02-637 Warszawa
Tel: +48 22 844 66 33
Fax: +48 22 646 67 88
zgizp@spartanska.pl

PLAN NAJBLIŻSZYCH SPOTKAŃ:

 

Data Tamatyka
24 września
1. Zaostrzenie chorób reumatycznych – co robić?
2. Prezentacja ćwiczeń w schorzeniach reumatycznych
29 października
1. Odporność organizmu w chorobach reumatycznych
2. Odpowiednie obuwie i wkładki ortopedyczne dla reumatyka
26 listopada
1. Relacje zależne od nas samych
2. Borelioza i inne choroby odzwierzęce– pierwsze objawy, diagnostyka, leczenie
17 grudnia
1. Przybory i urządzenia wspomagające codzienne życie (prezentacja)
2. Świąteczny stół reumatyka
28 stycznia
1. Zabiegi fizykalne w chorobach reumatycznych: hydroterapia, elektroterapia, laseroterapia 
2. Zabiegi inwazyjne w chorobach reumatycznych– synowektomie radioizotopowe, artroskopie, endoprotezoplastyka
25 lutego
1. Na czym polegają i jak się przygotować do badań obrazowych (USG, TK, MRI, scyntygrafia, densytometria)
2. Zdrowy tryb życia w chorobach reumatycznych – czyli co?
31 marca
1. Zmiana parametrów badań (parametry badań zależne od wieku)  – co powinno niepokoić, a co nie?
2. Leki na bazie ziół wspomagające leczenie chorób reumatycznych
28 kwietnia
1. Zaburzenia wchłaniania witamin i składników mineralnych     w chorobach reumatycznych
2. Biopsje i badania w chorobach reumatycznych - czemu służą, czy są bezpieczne?
19 maja
1. Zespół Sjoegrena, fibromialgia  i reumatyzm tkanek miękkich
2. Ćwiczyć czy nie ćwiczyć w różnych fazach choroby?
30 czerwca
1. Dieta bezglutenowa i inne diety eliminacyjne w zapalnych chorobach reumatycznych
2. Badania profilaktyczne wskazane u chorych reumatycznych
   

Materiały z poprzednich spotkań

Zaostrzenie chorób reumatycznych - co robić? - dr Małgorzata Stasiek

Temat jest trudny nie tylko dla chorych, ale i dla lekarzy. W medycynie nie ma gotowych rozwiązań, szczególnie w przypadku chorób przewlekłych, a do takich należą choroby reumatyczne. Najważniejsze dla chorego jest budowanie świadomości na temat własnej choroby. Im bardziej świadomy pacjent, tym łatwiejsza współpraca z lekarzem i gwarancja lepszego efektu leczenia...(pobierz plik PDF 0,1 MB)

Wspólne podejmowanie decyzji terapeutycznych - dr Maria Maślińska, mgr Jolanta Grygielska

Dla pacjenta celem leczenia jest powrót do normalnego życia, a więc przede wszystkim brak dolegliwości i ograniczeń. Dla lekarza natomiast - uzyskanie poprzez leczenie remisji/niskiej aktywności choroby, brak uszkodzenia narządów wewnętrznych i utrzymanie przebiegu choroby pod kontrolą...(pobierz plik PDF 0,1 MB)

Jak korzystać z letniego wypoczynku - dr Ewa Gaszewska

Podstawą dobrego wykorzystania lata na wypoczynek jest stosowanie się do przykazań „Dekalogu reumatyka”. Dekalog powstał wiele lat temu w Stowarzyszeniu Reumatyków i ich Sympatyków przy współpracy z Zakładem Epidemiologii Chorób Reumatycznych Instytutu Reumatologii. Autorkami były Hanka Żechowska, Bożena Moskalewicz i Jolanta Grygielska...(pobierz plik PDF 0,4 MB)

Odpowiednia aktywność fizyczna dla każdego - mgr Katarzyna Kowalik

W przypadku podejmowania decyzji o większej aktywności fizycznej należy wcześniej skonsultować się z lekarzem, czy wybrana aktywność jest odpowiednia przy określonym stanie zdrowia. Warto skorzystać z aktywności fizycznej w zorganizowanej grupie. Grupa zawsze motywuje, zachęca do stałego uczęszczania na zajęcia, ma w sobie element rywalizacji i stanowi miejsce wsparcia Motywuje również do pokonywania trudności w przypadku ograniczonej sprawności...(pobierz plik PDF 0,1 MB)

Choroby endokrynologiczne w chorobach reumatycznych - dr Kinga Kostyra-Grabczak

Endokrynologia jest działem medycyny zajmującym się chorobami gruczołów wydzielających hormony oraz zaburzeniami hormonalnymi. Najczęstszymi dolegliwościami zgłaszanymi przez chorych, a mogących być spowodowanymi zaburzeniami endokrynologicznymi, są: złe samopoczucie, zmęczenie, rozdrażnienie, otyłość lub spadek masy ciała, uczucie duszności, biegunki lub zaparcia, nadmierna potliwość, wypadanie włosów...(pobierz plik PDF 0,1 MB)

Metotreksat i inne leki modyfikujące przebieg choroby - lek. med. Maria Maślińska

Podstawowe leki stosowane w leczeniu zapalnych chorób reumatycznych swoją skuteczność osiągają dopiero co najmniej po 1 miesiącu stosowania. Dlatego też w tym okresie, aby zmniejszyć dolegliwości choroby zanim zaczną leki modyfikujące przebieg choroby stosuje się leki „pomostowe”. Są to zazwyczaj glikokortykosteroidy (pot. sterydy)...(pobierz plik PDF 0,1 MB)

Sztuka proszenia o pomoc  i odmawiania pomocy - dr Ida Dobrucka-Janeczek

Pisząc o chorobach reumatycznych należy pamiętać, że są to choroby przewlekłe i tym samym można je jedynie zaleczyć, ale nie wyleczyć. Osoby, które są zdrowe fizycznie często zapominają o chorobie osoby bliskiej, gdyż spostrzegają osobę jako człowieka, a nie wyłącznie przez pryzmat choroby. Osoby zdrowe mogą zapominać o bólu i cierpieniu, bo trudno jest wyobrazić sobie cierpienie, jakiego samemu się nie doświadcza...(pobierz plik PDF 0,1 MB)

Steroidoterapia w schorzeniach reumatycznych - dr Aleksandra Poluch

Glikokortykosteroidy (GKS) są to hormony wytwarzane w warunkach naturalnych w organizmie w warstwie zewnętrznej nadnerczy pod ścisłą regulacją ośrodkowego układu nerwowego. Pierwszy opis ich działania i prace nad możliwością wykorzystania w lecznictwie pochodzi z 1948 roku. Chemicznie GKS są rozpuszczalnymi w tłuszczach związkami powstałymi z cholesterolu zbudowanymi z pierścieni z dołączonymi łańcuchami bocznymi warunkującymi ich różnorodność i siłę działania...(pobierz plik PDF 0,1 MB)

Borelioza - dr n. med. Ewa Stanisławska-Biernat

Początki historii boreliozy sięgają lat siedemdziesiątych XX wieku. Wtedy to w amerykańskim miasteczku Lyme u kilkorga dzieci wystąpiły objawy zapalenia stawów, które lekarz zakwalifikował jako młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów (MIZS). Matki tych dzieci, nie będąc przekonane o trafności diagnozy, sprawą zachorowania zainteresowały władze odpowiedzialne za zdrowie w tym rejonie, które podjęły szczegółowe badania dotyczące przyczyn wystąpienia choroby. Okazało się, że wszystkie te dzieci były wcześniej ukłute przez kleszcze. Podjęto więc decyzję o zbadaniu występujących w okolicy kleszczy. Wyodrębniono z nich krętka, który podobne objawy choroby jak u dzieci wywołał u zwierząt laboratoryjnych. Zaczęto do określenia tej choroby używać sformułowania „choroba (z) Lyme”, a krętka nazwano „borrelia burgdorferi”. Od jego nazwy chorobę przez niego wywołaną określa się również jako boreliozę...[aby przeczytać więcej (pobierz plik PDF 0,2 MB)]

Szczepienia w chorobach reumatycznych - sz. zalecane i niewskazane - dr Magdalena Chmielińska

Zalecenia dotyczące szczepień dla chorych na choroby reumatyczne zostały opracowane przez Europejską Ligę Walki z Reumatyzmem (EULAR).  Zalecenia szczepień dla mieszkańców Polski publikuje Główny Inspektor Sanitarny na każdy rok kalendarzowy. Te ostatnie dotyczą osób zdrowych. W przypadku osób chorych na chorobę zwyrodnieniową stawów obowiązują zalecenia takie jak dla osób zdrowych....(pobierz plik PDF 0,06 MB)

Zaopatrzenie ortopedyczne w chorobach reumatycznych – ortezy kończyn - dr Agnieszka Prusinowska

Zaopatrzenie ortopedyczne coraz częściej jest jednym z elementów programu usprawniania pacjenta leczonego zachowawczo lub operacyjnie. Może być stosowane samodzielnie, jednak zazwyczaj jest łączone z kinezyterapią (ćwiczeniami), fizykoterapią (zabiegami fizykalnymi) lub terapią zajęciową . Wpływa to na uzyskanie szybszych efektów usprawniania…(pobierz plik PDF 0,1 MB)

Bóle stawów kolanowych w różnych chorobach - dr n. med. Ewa Stanisławska-Biernat

Obecne podejście do zdrowia na świecie jest takie, że jest ono własnością każdego człowieka. Oznacza to, że każdy z nas posiada określoną wartość jaką jest zdrowie i to on sam musi o nie zadbać. Lekarz natomiast jest ekspertem, do którego każdy się zwraca o poradę, jak ma o swoje zdrowie zadbać. Od lekarza powinien uzyskać informacje, jakie powinien brać leki, jakie są inne możliwości terapeutyczne, jakie ćwiczenia powinien wykonywać. Jeżeli pacjentowi nie podoba się podejście lekarza, ma prawo go zmienić...(pobierz plik PDF 0,1 MB)

Bezpieczeństwo stosowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych - dr Jolanta Nałęcz-Janik

W 1897 r. powstała aspiryna. Był to początek przemysłu farmaceutycznego i ery niesteroidowych leków przeciwzapalnych (nlpz). Obecnie niemal co dziesiąta recepta w Europie wypisywana jest na nlpz. Niesteroidowe leki przeciwzapalne hamują stan zapalny i zmniejszają ból, ale powodują jednocześnie działania niepożądane...(pobierz plik PDF 0,5 MB)

Jak radzić sobie z depresją w chorobie przewlekłej - dr Ida Dobrucka-Janeczek

Czym jest depresja i jak się ujawnia? Jest to zaburzenie afektywne czyli zaburzenie w sferze emocji, które powinno zostać rozpoznane przez lekarza (najczęściej psychiatrę, neurologa lub reumatologa), psychologa lub psychoterapeutę. Zanim jednak tak się zdarzy i mamy przypuszczenie, że osoba zmaga się z zaburzeniem w sferze emocji, warto zwrócić uwagę w jej zachowaniu na kilka zmiennych... (pobierz plik PDF 0,4 MB)

Komunikacja lekarz-pacjent - mgr Jolanta Grygielska

Komunikacja polega na wzajemnym przekazywaniu informacji pomiędzy jej uczestnikami. Przekaz informacji może być zakłócony poprzez różnice w wiedzy, motywacji, emocjach a także poprzez używanie różnego języka komunikacji. Badania pokazują, że aż 55% informacji odbieranych jest z mimiki nadawcy, 38% z tonu jego głosu, a zaledwie 7% ze słów wykorzystanych do przekazania informacji...(pobierz plik PDF 0,1 MB)

Dieta – utrzymanie właściwej masy ciała w chorobie reumatycznej - mgr inż. Wioleta Mówińska

Niewłaściwa masa ciała to nie tylko otyłość, ale także niedowaga i nadwaga. W przypadku osób z chorobami reumatycznymi istnieje duży problem utrzymania właściwej masy ciała. Szczególnie trudne jest zwiększenie masy ciała w przypadku osób z niedowagą. U osób z chorobami reumatycznymi najczęściej występuje jednak problem z nadwagą i otyłością, co dotyczy również 2/3 społeczeństwa...(pobierz plik PDF 0,3 MB)

Choroby współistniejące - dr n. med. Małgorzata Przygodzka

Zapalne choroby reumatyczne to choroby autoimmunologiczne. Choroby z tego kręgu często występują razem. Tak więc zapaleniu stawów może towarzyszyć choroba tarczycy, bielactwo, nieswoiste zapalenia jelit, autoimmunologiczna choroba wątroby, niedokrwistość megaloblastyczna. Dodatkowe zapalne choroby reumatyczne sprzyjają rozwojowi miażdżycy i depresji... (pobierz plik PDF 0,07 MB)

Unikanie kłopotliwych sytuacji przez reumatyka - dr n. hum. Ida Dobrucka-Janeczek

Osoba chora reumatycznie spotyka się częściej z sytuacjami trudnymi niż osoba zdrowa, a wynika to z faktu, że żyjemy w świecie dostosowanym do osób sprawnych fizycznie i zdrowych, a większość ułatwień dla osób niepełnosprawnych, to zaledwie namiastka ich realnych potrzeb. (czytaj dalej, PDF 0,3 MB)

Reumatyk w podróży - p. Jolanta Grygielska

Każdy planowany wyjazd wymaga odpowiedzi na liczne pytania: Kiedy? Dokąd? Gdzie? Czym? Z kim? Na ile dni? Za ile złotych? i podjęcia decyzji. Przed podjęciem decyzji o wyborze… (czytaj dalej, PDF 0,2MB)

Aktywność fizyczna i rehabilitacja domowa - dr Ewa Gaszewska, mgr Marcin Kożuchowski

W leczeniu schorzeń reumatycznych kluczową rolę w osiąganiu zadowalających efektów leczenia, odgrywa kompleksowe leczenie oraz monitorowanie postępów terapii. W jej skład wchodzi m.in. leczenie farmakologiczne, rehabilitacja, wsparcie psychologiczne. Aktywność fizyczna wpływa korzystnie na… (czytaj dalej, PDF 0,2MB)

Słońce – wróg czy sprzymierzeniec reumatyka - dr Ewa Stanisławska-Biernat

Słońce towarzyszy nam przez całe życie. Ma ono swój pozytywny jak i negatywny wpływ na nasz organizm – zdrowie, ogólne samopoczucie. Jedną z istotnych kwestii jest fakt, że…(czytaj dalej, PDF 0,2MB)

Kiedy ból wymaga leczenia specjalistycznego – prof. Robert Gasik

Należy zwrócić uwagę na to, że ból ulega procesom zapamiętywania. Podstawą tego procesu są zmiany zachodzące na poziomie komórki nerwowej – następują trwałe zmiany w mózgu i rdzeniu kręgowym. Ból zapamiętany przez nasz organizm może…(czytaj dalej, PDF 0,2MB)

Suplementy diety w schorzeniach reumatycznych – p. Wioleta Mówińska (kliknij, aby otworzyć)

Suplementy diety stanowią substancje uzupełniające niedobory różnych substancji w organizmie spowodowanych nieodpowiednią dietą; okresami wzmożonego zapotrzebowania na niektóre substancje, ale niewystarczająco kompensowanych codziennym odżywianiem się lub są to substancje potrzebne do funkcjonowania, których…(czytaj dalej, PDF 0,2 MB)

Leki stosowane w schorzeniach reumatycznych – dr Małgorzata Przygodzka (kliknij, aby otworzyć)

„Mówiąc o leczeniu schorzeń reumatycznych, należy podkreślić, że aktualnie nie ma dostępnego leku, którego stosowanie spowodowałoby wyleczenie chorego. Farmakoterapia jest jednym z ogniw szeroko pojętej terapii chorób reumatycznych, wpływającej na różne…” (czytaj dalej, PDF 0,3 MB)

Jak czytać etykiety produktów spożywczych – inż. Dorota Konopczak (kliknij, aby otworzyć)

Każdy produkt powinien posiadać etykietę, a na niej zbiór różnych informacji, które będą nam pomocne w ocenie: nazwa produktu; wykaz składników (podawany w kolejności malejącej); zawartość netto (wyrażona w litrach, mililitrach, kilogramach, gramach); data określająca trwałość produktu; warunki przechowywania; nazwa i adres producenta; miejsce pochodzenia produktów.
Do żywności mogą być dodawane dodatki chemiczne, wprowadzane… (czytaj dalej, PDF 0,2 MB)
 

Ergoterapia – dostosuj swoje otoczenie do swoich potrzeb – dr Beata Żuk (kliknij, aby otworzyć)

Ergoterapia (ergo – działanie) jest terapią osób z zaburzeniami m.in. w układzie ruchu, która towarzyszy, wspiera i motywuje chorych do podtrzymania zdolności motorycznych. Celem jej jest przyspieszenie powrotu utraconych funkcji i sprawności, a w przypadkach zmian nieodwracalnych wyrobienie funkcji zastępczych – tzw. kompensacji zewnętrznej. Ergoterapia opiera się głównie na… (czytaj dalej, PDF 0,5 MB)
 

Jak uzyskać dofinansowanie na przystosowanie otoczenia do swoich potrzeb – p. Magdalena Białczak

Jeżeli chcemy uzyskać dofinansowanie na przedmioty ortopedyczne , sprzęt rehabilitacyjny, turnus rehabilitacyjny, czy likwidacje barier technicznych lub architektonicznych np. przeróbki architektoniczne w miejscu swojego zamieszkania, należy skontaktować się z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie ( w przypadku Warszawy ze Stołecznym Centrum Osób Niepełnosprawnych przy ul. Andersa 5). Podstawowym warunkiem umożliwiającym wystąpienie o dofinansowanie jest… (czytaj dalej, PDF 0,5 MB)

Zabieg operacyjny – przygotowanie do operacji i dbanie o jej efekt – p. Renata Parafiniuk

Zabieg operacyjny jest z reguły silnym przeżyciem dla pacjenta. Wiąże się z wieloma wątpliwościami, pytaniami czy zmartwieniami. Jedno jest pewne - decyzję o poddaniu się zabiegowi należy przemyśleć razem ze swoim lekarzem oraz rodziną. Większość zabiegów reumoortopedycznych jest zabiegami planowymi, co zwiększa ilość czasu, jaką ma pacjent na przygotowanie. Gdy decyzja o poddaniu się zabiegowi już zapadnie… (czytaj dale, PDF 0,3 MB)

Jakie masz prawa jako pacjent – p. Jolanta Grygielska (kliknij, aby otworzyć)

Głównymi dokumentami, w których zawarte są przepisy dotyczące praw, które przysługują pacjentom, są Konstytucja RP oraz ustawa o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Mówią one między innymi o przywilejach, które ma każda osoba korzystająca ze świadczeń medycznych oraz określają ogólne zasady współpracy na linii pacjent-personel medyczny. (czytaj dalej, PDF 0,3 MB)

Orzekanie o niepełnosprawności – p. Agnieszka Jóźwik-Osowiec (kliknij, aby otworzyć)

Wydawanie orzeczeń o niepełnosprawności, stopniu niepełnosprawności oraz wskazaniach do ulg i uprawnień należy do kompetencji zespołów do spraw orzekania o niepełnosprawności, miejskich lub powiatowych. Wnioski o wydanie orzeczenia należy składać do… (czytaj dalej, PDF 0,3 MB)

Schorzenie reumatyczne, a życie rodzinne – p. Jolanta Grygielska (kliknij, aby otworzyć)

Choroba przewlekła, jaką jest schorzenie reumatyczne, jest czynnikiem wpływającym na wszystkie aspekty zdrowia. Jedynie umiejętność radzenia sobie z chorobą pozwala na zachowanie równowagi mimo trudności w życiu codziennym. Dużo zależy od tego… (czytaj dalej, PDF 0,2 MB)

Jak radzić sobie z bólem na co dzień – metody farmakologiczne i naturalne – mgr Ewa Pucek

W terapii farmakologicznej leczenia bólu, powszechnie jest stosowana tzw. „drabina analgetyczna”, która pokazuje, leki z jakiej grupy należy stosować w leczeniu najpierw, a po jakie leki lub ich połączenia sięgnąć w dalszej (czytaj dalej, PDF 0,2 MB)